بی‌شک یکی از اهداف اصلی ما از مسافرت کاهش فشار روانی و استرس روزمره است اما گاهی بنا به دلایلی این امر محقق نمی‌شود. مطمئناً شما نیز گاهی پس از بازگشت از سفر خستگی و کسلی را در وجود خود احساس کرده‌اید، اما آیا با خود اندیشیده‌اید که علت این امر چه می‌تواند باشد؟

گردشگری آهسته

بی‌شک یکی از اهداف اصلی ما از مسافرت کاهش فشار روانی و استرس روزمره است اما گاهی بنا به دلایلی این امر محقق نمی‌شود. مطمئناً شما نیز گاهی پس از بازگشت از سفر خستگی و کسلی را در وجود خود احساس کرده‌اید، اما آیا با خود اندیشیده‌اید که علت این امر چه می‌تواند باشد؟ حقیقت این است که سراسیمگی و آشفتگی زندگی استرس‌زا و پرفشار ما هنگام سفر نیز ما را رها نکرده و سبب می‌شود که ما با عجله و دست‌پاچگی مقصدی را به مقصد دیگر ترک کنیم. این حس شتاب‌زدگی و استرس به عدم دستیابی شما به هدف اصلی سفر که همان جستجوی آرامش و دوری از فشار روانی است، منجر خواهد شد و در نتیجه سبب می‌شود که لذت سفر به کام شما تلخ شود.

گردشگری آهسته چیست
گردشگری آهسته

حال تصور کنید که قرار است با خرید بلیط هواپیما فرانسه چند روزی را در یکی از روستاهای این کشور سپری کنید. شما در این چندروز به‌جای برنامه‌ریزی فشرده برای بازدید از جاذبه‌های متعدد این کشور، زمان خود را در کنار روستاییان و بومیان این منطقه سپری کرده و به زندگی از دریچه دید آن‌ها می‌نگرید. برای مثال در طول اقامت خود هر صبح سبزیجات تازه را از روستاییان خریداری و قهوه au lait خود را در بهارخواب موردعلاقه خود نوش جان می‌کنید و عصرها نیز بدون هیچ عجله و شتابی وقت خود را با بازدید از اماکن تاریخی روستاهای اطراف سپری می‌کنید. شما در این سفر صرفاً به دنبال بازدید از تمام جاذبه‌های گردشگری اطراف خود نیستید بلکه هدف شما لذت بردن از محیط اطرافتان است. ما این نوع مسافرت را گردشگری آهسته می‌نامیم؛ گردشگری که برخلاف سفرهای چندروزه و بازدیدهای اجمالی، بر سیاحت، کشف و لذت از مقصد موردنظر شما تأکید دارد.

تاریخچه گردشگری آهسته

گردشگری آهسته چیست
گردشگری آهسته

برای آشنایی با چگونگی شکل‌گیری گردشگری آهسته ابتدا باید با جنبش آهسته‌خوری آشنا شوید. جنبش آهسته‌خوری حرکت اعتراض‌آمیزی بود که علیه بازگشایی رستوران‌های زنجیره‌ای مک‌دونالد در دهه 80 میلادی در شهر رم آغاز و به نهضتی علیه غذاهای فوری مبدل شد. امروزه پس از گذشت سه دهه هدف اصلی این جنبش تغییر نکرده و همچنان حمایت از آشپزی به روش سنتی، اصلاح ذائقه‌ها، آهسته خوردن و لذت بردن از غذاهای خانگی و سالم از اهداف اصلی این جنبش بشمار می‌رود. حال شاید از خود بپرسید که چه ارتباطی میان گردشگری آهسته و آهسته‌خوری وجود دارد. آهسته‌خوری صرفاً یک جنبش نیست بلکه سبکی برای زندگی است؛ سبکی که آهسته زندگی کردن و برقراری ارتباط با غذا، خانواده، طبیعت و مردم را در جهانی که همه‌چیز به‌سرعت در حال گذر است، به ما می‌آموزد. گردشگری آهسته نیز یکی از انشعابات جنبش آهسته‌خوری است که بر سیاحت و اکتشاف کلی مقصد گردشگری و آشنایی با فرهنگ و آداب‌ورسوم ملت‌ها تأکید دارد.

گردشگری آهسته چیست
گردشگری آهسته

گردشگری آهسته مزایای بسیاری را برای گردشگران و مردم ساکن در مقاصد گردشگری به همراه دارد. هنگامی‌که شما بدون عجله و شتاب سفر می‌کنید، ارتباط قوی‌تری با محیط اطراف خود برقرار کرده و آرامش بیشتری در حین سفر خواهید داشت. همچنین با انتخاب گردشگری آهسته قادر خواهید بود که بدون هیچ عجله‌ای با فرهنگ و آداب‌ورسوم مردم مقصد موردنظر خود آشنا شوید و تجارب جدید و ارزشمندی را کسب کنید.

گردشگری آهسته چیست
گردشگری آهسته

از دیگر مزایای گردشگری آهسته کاهش خستگی پس از سفر است. این نوع خستگی که به دلیل عجله و استرس برای بازدید از تمام جاذبه‌های یک منطقه گردشگری در مدت‌زمان کم حاصل می‌شود، با گردشگری آهسته کاملاً برطرف شده و شما در انتهای سفر سرحال و پرانرژی به منزل خود بازمی‌گردید.

گردشگری آهسته چیست
گردشگری آهسته

جالب است بدانید که شما با انتخاب گردشگری آهسته قادر خواهید بود در هزینه‌های سفر خود نیز صرفه‌جویی کنید. همان‌طور که می‌دانید هتل‌های 5 ستاره و رستوران‌های گران‌قیمت نه‌تنها هزینه‌های گزافی را به شما تحمیل می‌کنند، بلکه هیچ‌گاه همانند اقامتگاه‌های بوم‌گردی و رستوران‌های محلی قادر نخواهند بود فرهنگ و آداب‌ورسوم مقصد گردشگری موردنظر را بر شما آشکار سازند. همچنین ازآنجایی‌که شما بیشتر مسیرهای کوتاه خود را با پای پیاده به سیاحت و اکتشاف می‌روید، هزینه حمل‌ونقل شما نیز تا حدود زیادی با گردشگری آهسته کاهش خواهد یافت.

چطور به آهستگی و کندی گردشگری کنیم؟

گردشگری آهسته چیست
گردشگری آهسته

برای انتخاب این نوع گردشگری ابتدا باید از نظر ذهنی خود را آماده کنید زیرا گردشگری آهسته به معنای دوری از هرگونه شتاب و عجله و داشتن ذهنی آرام است. قدم دوم برقراری ارتباط با مردم بومی مناطقی است که از آن‌ها بازدید می‌کنید. شما می‌توانید با آن‌ها راجع به فعالیت‌های روزمره، کافی‌شاپ‌ها و رستوران‌های موردعلاقه و غیره صحبت کنید و از آن‌ها اطلاعات مفیدی را در مورد مقصد گردشگری خود کسب کرده و به پیشنهادات و توصیه‌هایشان گوش فرا دهید.

گردشگری آهسته چیست
گردشگری آهسته

به‌هیچ‌وجه سعی نکنید که از تمام جاذبه‌های گردشگری لیست خود بازدید کنید. اصلاً بهتر است هیچ فهرستی با خود به همراه نیاورید زیرا اگر بخواهید برای لحظه‌لحظه‌های سفر خود برنامه‌ریزی کنید، سفری خسته‌کننده و کسالت‌آور را تجربه خواهید کرد. جهانگردانی که گردشگری آهسته را بر‌می‌گزینند، خود را تسلیم اتفاقات و رویدادهای سفر کرده و هیچ ترسی برای دست رفتن زمان به خود راه نمی‌دهند.

گردشگری آهسته چیست
گردشگری آهسته

تلاش کنید که تجارب جدیدی را در سفر کسب کنید؛ در مراکز خرید چانه‌بزنید، هیجان و تجربه را با آغوش باز بپذیرید، فرصتی را که در زندگی معمولی خود رد می‌کنید، قبول کنید، با مردم بومی معاشرت کنید و با پذیرش تمام احساسات خوشایند و ناخوشایند از سفر خود برای رشد و تکامل بهره ببرید. شما با تمرین و انجام این فعالیت‌های ساده حتی در محل زندگی خود نیز می‌توانید گردشگری آهسته را بیاموزید و در سفر بعدی خود بکار ببرید.

منبع: سفرستان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *